Jak vzniká takový 3D dort...

09.03.2015

Jak už jsem říkala, pečení dortů je moje vášeň. Takže když má narozeniny někdo z mojí rodiny, co může být potom lepší dárek, než ten, který sama vytvořím a k tomu s láskou...

Tentokrát to byl dortík k narozeninám pro mého tátu, a protože má velmi rád domácí mazlíčky, především kočky a psy, tak jsem se mu rozhodla udělat jeho oblíbeného německého ovčáka.

Říkám si, že by vás možná zajímalo, jak takový dortík vzniká. Nechám vás tedy malinko nahlédnou pod pokličku. Pro tento dort jsem zvolila kakaový korpus v kombinaci s pistáciovým a karamelovým krémem.

Seznamte se prosím, tak tohle je dort pan pes. Tedy zatím ještě ne tak docela…
Seznamte se prosím, tak tohle je dort pan pes. Tedy zatím ještě ne tak docela…

Párkrát se mě již zákazníci také ptali, zda-li používám při pečení nějaké speciální formy... V drtivé většině případů používám pouze klasické kulaté, obdélníkové a čtvercové formy a následně dort tvaruji do kýžené podoby.

Proto je také každý dort originál, protože již nikdy podruhé neudělám ten samý dort úplně stejně.

Vyřezaný a vymodelovaný základ dortu...
Vyřezaný a vymodelovaný základ dortu...

Tady už je vytvarovaný dort připraven k potažení marcipánem.
Před potažením je potřeba ještě celý korpus potřít krémem, aby se marcipán k dortu pěkně přichytil.

Potažený vymodelovaný dort marcipánem...
Potažený vymodelovaný dort marcipánem...

Máme potaženo a téměř dotvarováno. Ještě pár detailů jako uši, ocas a jdeme do lakovny. Nelekejte se, samozřejmě se jedná o jedlé barvičky, které na dortík nanáším buď pomocí štětečku nebo fixírky, případně kombinací obojího. Nakonec doladíme poslední detaily jako oči, čumáček, drápky a máme hotovo.

Zde na obrázcích to běží docela rychle, ale věřte, že ve skutečnosti to přeci jen určitý čas vyžaduje. O tom ale více, zase někdy příště. Mezi tvořením navíc musíte počítat také s časovými prodlevami, jako třeba chladnutí korpusů, tuhnutí po promazání krémem a podobně. Některé dorty si proto vyžádají i třeba třídenní přípravu.

A takhle vypadá dort pes ve výsledku...

Táta měl z dortíku velkou radost a jen obtížně skrýval dojetí.

Pro mě je tou největší odměnou, když vidím, že mé dorty dělají radost a samozřejmě chutnají...