Příběh "dortového slona" aneb dražba dortu pro první africké slůně narozené v Česku ve zlínské zoo...

30.06.2022

Dobročinná dražba dortového slona pro sloní rodinku ze zlínské zoo byla dramatická od začátku až do konce. Koneckonců, jak se na pořádnou dražbu sluší a patří... Nakonec však akce skončila přímo pohádkově - krásným happyendem.

Mise byla splněna díky dvěma skvělým mužům...

Před rokem se v zlínské zoo začal psát úžasný příběh. Podařila se dlouho plánovaná a připravovaná věc - narodilo se zde mládě slona afrického - první v České republice. Malý sloní kluk dostal jméno Zyqarri (což v překladu znamená anděl). Malý Zyky se má čile k světu a stal se doslova miláčkem návštěvníků zoo.

Když se o této události dozvěděla cukrářka Radka a při návštěvě zlínské zoo si slůně doslova zamilovala, zrodilo se přání - nějakým způsobem podpořit finančně náročnou péči o sloní rodinku. Radka sama není dostatečně finančně silná, proto přemýšlela, jak k podpoře slůněte využít to, co umí nejlépe.

Její nejoblíbenější činností je tvorba dortů v podobě různých zvířat, takže se rozhodla vyrobit maxi-dort v podobě slůněte Zyqarriho a tento následně zkusit vydražit ve prospěch sloní rodinky ze zlínské zoo.

Připravit a zorganizovat celou dražbu tak, aby vše proběhlo jak má, i s ohledem na veškeré legislativní záležitosti, není žádná legrace - vyžádalo si to spoustu času a úsilí, včetně pomoci dalších partnerů.

Dražba byla napínavá od začátku až do konce a netrpělivě jsme očekávali, jak to celé dopadne. Přestože se pár lidí o dražbu zajímalo, nakonec se dort vydražit nepodařilo. Dnes už víme, že jsme řadu věcí měli a mohli udělat jinak - bylo to poprvé a s podobnou záležitostí jsme doposud neměli žádnou osobní zkušenost. A pokud se jedná o dražbu dortu ve prospěch nějakého zvířete, podle všeho se jednalo o první takový počin v České republice.

Přes všechny peripetie, které nám přišly do cesty, byla nakonec naše dortová mise úspěšná, a to především díky dvěma skvělým mužům. Záštitu na dražbou dortového slona převzal prezident Zlín Film Festivalu pan Čestmír Vančura, který když se dozvěděl, že se dort nepodařilo vydražit, rozhodl se záměr cukrářky podpořit a ve prospěch sloní rodinky ze zlínské zoo věnoval ze svého 25.000 Kč. Panu Vančurovi patří ještě jednou obrovské poděkování, a to nejen za poskytnutý dar, ale také za důvěru a podporu naší myšlenky. To ale ještě nebyl konec pohádky. Naše původní představa totiž byla - vydražit dort alespoň za 50.000 Kč a byli jsme velmi mile překvapeni, když pak při samotné narozeninové oslavě se MasterChef Roman Staša ve vteřině rozhodl, že jako správný kmotr slůněte Zyqarriho chybějící částku dorovná a svému kmotřenci věnoval rovněž 25.000 Kč.

Roman je velký sympaťák se srdcem na správném místě - Romane, také tobě ještě jednou velké díky!

Nakonec tedy naše dortová mise dopadla přímo skvěle a na podporu sloní rodinky finanční příspěvek přeci jen doputoval. Všichni, kteří se narozeninové oslavy slůněte Zykyho zúčastnili a vydrželi až do konce, měli možnost dortového slona ochutnat - na místě se rozdalo cca 300 porcí.

Níže se můžete podívat na pár fotek z oslavy Zyqarriho prvních narozenin...